Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

1445 Okunma

Yorum 0 Yorum
Tarih 01 Eyl 2022

Diş ağrısı, bir dişin içinde ya da etrafında meydana gelen ve donuk bir ağrı hissi yaratan durumdur. Ağrı donuk olabileceği gibi keskin bir şekilde de meydana gelebilir. Diş ağrısı farklı durumlarda kendini gösterir. Kimi ağrı aniden meydana gelirken kimi ağrı ise yeme ve içme sırasında hissedilebilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 

 

Zonklayan Diş ağrısı, bir dişin içinde ya da etrafında meydana gelen ve donuk bir ağrı hissi yaratan durumdur. Ağrı donuk olabileceği gibi keskin bir şekilde de meydana gelebilir. Diş ağrısı farklı durumlarda kendini gösterir. Kimi ağrı aniden meydana gelirken kimi ağrı ise yeme ve içme sırasında hissedilebilir. 

 

Ağrıya neyin iyi geleceğini bulmadan önce, diş ağrısına neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. Dişteki enfeksiyonlar çeşitli nedenlerle meydana gelebilirler. Diş çürümesi, diş eti rahatsızlıkları ve diş hassasiyeti genelde ağrıların nedenini oluşturmaktadır. Bazı durumlarda ise ağrı farklı bir yerde olmasına rağmen çeneye doğru yayılım gösterebilir.

 

Bu tür diş ağrıları genellikle doktor gözetimi altında tedavi edilmelidir. Ancak bunun haricinde ağrıyı hafifletmek için evde de bazı yöntemler uygulanabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar yalnızca geçici çözümlerdir. Evde uygulanan yöntemler sorunu temelden çözemeyeceği için, bir diş hekimine muayene olmak en iyi çözüm yoludur.

 

Diş ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilecek yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir

 

 

Gargara ve Tuzlu Su: Su, içine tuz katıldığına doğal bir antiseptik haline gelir. Dişlerin arasında biriken yemek kalıntıları, bir süre sonra dişte ağrıya neden olurlar. Tuzlu su ile gargara yapıldığında bu kalıntılar azalır. Suyun içindeki tuz ayrıca dişteki iltihabın azalmasına da yardımcı olur. Ağızda yaralar varsa bu karışım onlara da iyi gelebilir. 

 

Soğuk Kompres: Soğuk kompres, ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanmalıdır. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Ağrılı bölge soğuk kompres ile uyuşturulur ve kan damarları daralır. Bu da ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ancak soğuğun etkisi geçtikten sonra ağrı hissi devam edebilir.

 

Sarımsak: Sarımsak da doğal antibiyotiklerden birisidir. Yeterli miktarda kullanıldığına diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. Bunu dişteki plak oluşumuna neden olan zararlı bakterileri ortadan kaldırması ile sağlar. Sarımsağın ayrıca ağrı kesici bir özelliği de vardır. Sarımsağın kullanılmadan önce ezilerek macun haline getirilmesi gereklidir. Ardından bu karışım ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanabilir. Sarımsak, isteğe bağlı olarak ağrıyan dişlerin arasında çiğnenerek de tüketilebilir.

 

Karanfil Yağı: Karanfil, içerisinde öjenol barındırır. Öjenol, doğal antiseptiklerden birisidir. Karanfil yağı bu içeriği sayesinde diş ağrılarını hafifletici etki gösterir. Tuzlu suda olduğu gibi karanfil yağı da gargara ile uygulanabilir. Bunu iltihabı baskılayarak yapar. Karanfil yağı ayrıca uyuşturucu etki de göstermektedir. Bu etkileri sayesinde karanfil yağı uzun yıllardan beri diş ağrısı için kullanılmaktadır. Küçük bir kaba bir damla karanfil yağı eklemek yeterlidir. Karanfil yağı bunun haricinde sarımsakta olduğu gibi ağrıyan bölgenin üzerine de uygulanabilir. Ancak yağı direkt dişin üzerine uygulamak yanlıştır. Karanfil yağını ufak bir pamuğun üzerine dökerek kullanabilirsiniz. Bu yöntem günde birkaç kez uygulanabilir.

 

Kekik: Karanfil ve sarımsak gibi kekik de antioksidan içerir. Kekiğin içerisindeki güçlü antioksidanlar diş ağrısını hafifletici etki gösterir. Kekik yağı uygulanmadan önce suyla seyreltilmelidir. Ardından bu karışım ağrının meydana geldiği bölgeye uygulanabilir.

 

Bu karışımların ve uygulamaların hiçbiri ağrıyı tamamen tedavi edecek düzeyde değildir. İlgili yöntemler yalnızca ağrıyı yatıştırmaya ve hafifletmeye yöneliktir. Diş ağrısının devam etmesi durumunda mutlaka bir diş hekimine muayene olunmalıdır. 

 

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısının evde uygulanabilecek yöntemler haricinde tedavi etmek için öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. Ağrının altta yatan nedeni tespit edilmediği sürece sorun çözülmeyecektir. Doktora başvurulduktan sonra birtakım testler yapılması gerekebilir. Sorunu tespit etmek için tıbbi geçmiş incelenir, diş muayene edilir ve test sonuçları değerlendirilir. Bütün bunların ardından sorun tespit edilir. Gerekli olan durumlarda dişe dolgu gerekebilir. 

 

Bazı ilerleyen durumlarda ise dişin çekilmesi dahi gerekli olabilir. Bunların işe yaramadığı hastalarda ise kanal tedavisi gibi yöntemlere başvurulması gerekebilir. Eğer dişte veya diş etinde enfeksiyon başlamışsa, antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bütün bunlar hastanın durumuna ve hekimin görüşüne göre karar verilir. Hastaların bu aşamada hekimin tavsiyelerine kulak vermesi ve tedavi planını aksatmaması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda evde uygulanan karışımlar durumu iyileştirmekten çok kötüleştirebilir. Bu yüzden kullanılacak her türlü madde için öncelikle bir hekime danışılmalıdır.

 

Ağrıyı geçirmek için uygulanması gereken yöntemler de kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin ağrının sebebi diş hassasiyeti ise, hassasiyet giderici diş macunları kullanmak durumu çözebilir. Diş macunları farklı amaçlara hizmet etmek üzere üretilmektedir. Florür ve potasyum içeren diş macunları bu bakımdan etkilidir. 

 

Kişide diş eti çekilmesi görülüyorsa diş hekimi tarafından dentin hassasiyeti tedavisi uygulanması gerekebilir. Eğer açık kök yüzeyleri varsa dolgu uygulanabilir. Bazı durumlarda protez de gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda evde yapılan bazı yöntemler hassasiyete iyi gelebilir. Örneğin tuzlu su ile gargara yapmak bu duruma iyi gelmektedir. Bu gargara günde birkaç kez yapılabilir. 

 

Dişinde hassasiyet olan kişiler ise diş fırçalama yöntemlerine dikkat etmelidirler. Fırça seçimi bu bakımdan oldukça önemlidir. Kalın ve sert yüzeyli fırçalar yerine, yumuşak kılları olan fırçalar tercih edilmelidir. Fırçalama işlemi esnasında ise hareketler diş çevresinde daireler çizecek şekilde olmalıdır. Bu esnada fırçayı fazla bastırmamaya ve diş minesine zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

 

Yemek yemenin ardından dişlerin arasına yemek artığı sıkışması durumunda septal ağrı ortaya çıkabilir. Yemek artıkları diş etine baskı yaparak bu duruma neden olurlar. Eğer yemek artıkları gerektiği gibi temizlenmezse bu ağrı görülebilir. Bu yüzden yemek yedikten sonra dişler düzgün bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş ipi ise daha iyi bir temizleme için yardımcı olur. 

 

Ağrılı olan bölgeye soğuk baskı uygulamak da yardımcı olabilir. Özellikle travma nedenleri diş ağrıları için etkili bir yöntemdir. Soğuk uygulamak, ilgili bölgedeki kan damarlarını kasar, ödem ve inflamasyonu azaltır. Böylece ağrının şiddeti daha az hissedilir hale gelir. Ancak soğuğu direkt olarak cilde uygulamamak gereklidir. Buz torbası bir havlu ile sarılarak uygulanmalıdır. Soğuk kompres 15-20 dakika süre ile uygulanabilir. Bu uygulama birkaç saatte bir tekrarlanabilir. 

 

Gece meydana gelen diş ağrısı için de uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Böylece sağlıklı bir gece uykusu da sağlanabilir. Uyku esnasında başın yüksekte tutulması bu aşamada etkili olmaktadır. Ayrıca uyku öncesinde asitli ve aşırı soğuk içecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir. Aynı şekilde sert yiyecekler de tüketilmemelidir. Eğer uyku öncesinde ağrı devam ediyorsa ağrılı bölgede soğuk kompres yapılabilir. 

 

Eğer ağrının sebebi dişteki çürük ise dolgu gerekebilir. Bu durumda dişteki boşluk alternatif bir materyal ile doldurulur. Eğer ağrı sinüs enfeksiyonu kaynaklı ise antibiyotik kullanımı enfeksiyonun giderilmesi için gerekebilir. Ancak bütün bunlara gerek kalmaması için öncelikle dişlere her gün gereken bakımın düzenli olarak yapılması gereklidir. Diş ağrısı hayat kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Bu nedenle en ufak bir ağrı bile göz ardı edilmemelidir. Diş kontrollerinin her sene düzenli olarak yapılması ile potansiyel ağrı ve enfeksiyonların önlenmesini sağlayacaktır. 

 

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısı için geçici çözümlerin hiçbiri etkili olmayacaktır. Çürük, kökünden çözülmesi gereken bir durumdur. Ağrı kesici kullanmak ağrıyı hafifletir, ancak ağrı kesicinin etkisi geçtikten sonra durum devam edecektir. Kesin sonuç için dişin uyuşturularak tamamen çürükten arındırılması gerekir. 

 

Dişteki boşluk dolgu ile kapatılarak işlem sonlandırılır. Ancak eğer çürük dişin pulpasına kadar ilerlemiş ise kanal tedavi gerekebilmektedir. Bu nedenle çürük başlar başlamaz bir diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir. Böylece çürük derinlere fazla ilerlemeden müdahalede bulunabilir.

 

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağız yapısındaki dişler belirli bir sıra ve zaman içerisinde çıkarlar. Bu dişlerin en sonuncusu ise ağzın en arka kısmında kalan ve gömülü halde bulunan 20’lik dişlerdir. 20’lik dişlerin çıkarken ağrı yapmasının sebebi ağız yapısının oturmuş olmasıdır. Böylece çıkarken zorlanırlar ve ağrı meydana gelir. 

 

Bu durumda ağrıyan bölgeye buz uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Sıcak suyu ağızda gargara yapmak da aynı etkiyi göstermektedir. Doğal bir ağrı kesici olan sarımsağı ezip ağrıyan dişin üstüne uygulamak da ağrıyı hafifletmektedir. Tuzun da etkisi benzerdir. Salatalık tuz ile ovulduğunda ve dişe uygulandığında rahatlatıcı bir etki yapar. Oksijenli su ise su ile seyreltiğinde gargara olarak kullanılabilir. 

 

Çay ağcı yağı, bir pamuğa damlatıldıktan sonra dişe uygulanabilir. Ayrıca birkaç damla çay ağacı yağını suya damlatmak da etkilidir. Bu karışım da gargara olarak uygulanabilir. Badem, nane ve limon özleri de bir pamuğa uygulandıktan sonra dişe tampon yapılabilir. Boğaz ağrısına iyi gelmesi ile bilinen toz zencefil ve kırmızı toz biber macunu da ağrıyan dişler için etkilidir. Son olarak karbonat da bir miktar su ile karıştırılıp gargara yapıldığında diş ağrısını hafifletici etki göstermektedir.

 

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı çocuklarda birçok farklı nedenden dolayı gerçekleşebilir. Diş çürükleri bu nedenlerin başında gelir. Diş eti hastalıkları ve diş minesinde yaşanan sorunlar da diğer nedenlerdendir. Evde uygulanabilecek yöntemler ile diş ağrısını hafifletmek mümkündür. Ancak sorunu tamamen çözebilmek için bir diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir. 

 

Bir alternatif çözüm yolu olarak misvak kullanılabilir. Misvak, doğal olarak antibakteriyel özellik taşır. Bu etkisi sayesinde dişlerdeki bakterileri ve mikropları yok eder. Böylece diş ve diş eti ağrısını hızlı bir şekilde geçirir. Ancak misvak sert bir yapıda olduğundan uygulama esnasında dikkatli olunmalıdır. Uygulama, nazik ve yavaş bir şekilde masaj şeklinde yapılmalıdır.

 

Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların diş ağrısı için de karanfilden yardım alınabilir. Karanfil, içeriğindeki inflamatuarlar, anti bakteriyaller ve antioksidanlar sayesinde diş ağrısını önemli ölçüde hafifletirler. Karanfil ayrıca anestezik özelliği sayesinde de ağrıyı geçirir. Karanfil kuru bir şekilde ezilip tüketilebilir. Karanfil yağ formunda da tüketilebilir. Bir parça pamuğun üstüne uygulanan karanfil yağı ağrılı dişlerin üstüne uygulandığı takdirde ağrıya iyi gelmektedir.

 

Tuzlu ılık su ile gargara yapmak da çocukların diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisidir. Yetişkinlerde olduğu gibi bu yöntemin çocuklar için de bir zararı yoktur. Bir su bardağı kadar suya bir miktar tuz ekleyip ağrı süresince düzenli olarak gargara yapmak diş ağrısını hafifletmektedir.

 

Ancak her türlü yöntemi çocukların diş ağrısı için uygulamak oldukça yanlıştır. Özellikle ebeveynler kendi diş ağrıları için kullandıkları ilaçları çocuklarına vermemelidirler. Yetişkinlere önerilen ağrı ilaçları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle hiçbir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Ağrının ilerlememesi için yapılması gereken doğru yöntem, fazla zaman kaybetmeden uzman bir diş hekimine başvurmaktır.