Diş ağrısına ne iyi gelir için 6 doğal ev ilaçları

990 Okunma

Yorum 0 Yorum
Tarih 20 Kas 2022

Diş ağrısı rahatsız edici bir olaydır. Diş ağrısına ne iyi gelir derseniz Ağrı genellikle tamamen uygunsuz bir anda gelir. Diş hekiminden hemen randevu almak mümkün değilse, diş ağrısı için semptomları hafifletebilecek bazı ev ilaçları vardır.

Diş ağrısına ne iyi gelir için 6 doğal ev ilaçları

Diş ağrısı rahatsız edici bir olaydır. Diş ağrısına ne iyi gelir derseniz Ağrı genellikle tamamen uygunsuz bir anda gelir. Diş hekiminden hemen randevu almak mümkün değilse, diş ağrısı için semptomları hafifletebilecek bazı ev ilaçları vardır.

diş ağrısına ne iyi gelir

Diş ağrısına ne iyi gelir derseniz çeşitli nedenleri

Diş ağrılarının birçok farklı nedeni vardır. En yaygın vakalarda çürük, periodontitis veya diş eti iltihabı tetikleyicilerdir. Fakat diğer diş hastalıkları da diş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Not: Ağrı devam ederse mutlaka diş hekiminize görünmelisiniz. Ayrıca, diş hastalıklarının önlenmesi için diş hekiminizle düzenli kontroller yapılması kaçınılmazdır.

Diş ağrısına ne iyi gelir için en iyi 6 ev ilacı

Dişlerin ağrıyor ve bugün Pazar mı? Yoksa diş hekiminiz tatilde mi? Sakinleştirici etkisi olan ev ilaçları akut ağrı için ilk yardım sunar.

Temel olarak akut diş ağrısı durumunda nikotin ve alkol tüketiminin kesilmesi önerilir. Semptomları artırabilecekleri için sert yiyeceklerden (örn. çikolata veya havuç) da kaçınılmalıdır.

Not: Bitki bazlı ev ilaçları herkese yardımcı olmaz. Hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu bulmak için birkaç çözüm deneyin.

  1. Soğutma için buz paketi

Yaralanma veya morarma durumunda, etkilenen bölgeler genellikle bir buz torbası veya soğuk kompres ile soğutulur.

Ağız bölgesinde şiddetli ağrı olması durumunda buzla soğutma da ağrıyı hafifletebilir.

Alternatif olarak, buzunuz yoksa bir bardağa buz gibi su doldurup ağrılı bölgeye hafifçe bastırabilirsiniz. Soğuk kan damarlarını daraltır ve enflamatuar süreçleri yavaşlatır. Ayrıca soğutma bir çeşit anestezi sağlar. Öte yandan, genellikle ağrıyı arttırdığı için sıcaktan kaçınılmalıdır.

  1. Ezilmiş soğan bakterilere karşı etkilidir

Bir soğan sadece kulak ağrısı ve iltihaplanmaya değil, aynı zamanda diş ağrısına da yardımcı olur.

Bunu yapmak için, doğranmış bir soğanı bir havluya veya mendile koyun ve etkilenen bölgeye dışarıdan tutun. Soğanın antibakteriyel özellikleri iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Alternatif olarak, bir diş sarımsak da kullanabilir ve ağızda etkilenen bölgede birkaç kez hafif çiğneme hareketleri yapabilirsiniz.

  1. Gargara olarak bitki çayı

Adaçayı, nane ya da papatya çayı gibi çaylar iltihap önleyici etkiye sahiptir ve gargara olarak kullanılabilir.

Çayı her zamanki gibi içebilir veya ağzınızı bir iki dakika çalkalamak için kullanabilirsiniz. Bu uygulama için adaçayı, nane veya papatyaya ek olarak siyah veya yeşil çay da önerilir.

  1. Enfeksiyonlara karşı salin solüsyonları

Diş ağrısı, ev yapımı bir salin solüsyonu ile azaltılabilir.

Bunu yapmak için tuz bir bardak ılık suda eritilir. Bu solüsyon içilmez, ağızda en fazla 2 dakika bekletilir ve durulanır. Tuz, enfeksiyonlu bölgeden bakterileri çekip çıkardığı ve yumuşak dokulardaki rahatsız edici gerginliği giderdiği için iyileştirici bir etkiye sahiptir.

  1. Uçucu Yağlar

Karanfil yağı ve çay ağacı yağı, dezenfekte edici ve antiseptik etkiye sahiptir ve ağızdaki bakteriyel iltihaplanmaya yardımcı olur.

Ağrıyan dişe birkaç damla yağ damlatmanız yeterlidir. Alternatif olarak, etkilenen diş bölgesinde birkaç dakika karanfil çiğneyin. Birkaç dakika sonra karanfil yağı salınır ve etkisi tamamen ortaya çıkar. Seyreltilmiş çay ağacı yağıyla da gargara yapabilirsiniz.

  1. Taze kıvırcık yapraklar

Savoy lahana, diş eti iltihabı üzerinde dekonjestan etkisi olan bazı enzimler içerir.

Taze kıvırcık lahana yapraklarını kullanmak ve bunları nemli keten bir beze koymak en iyisidir. Ağrıyan yanağına doğru tut. Yarım saat sonra ağrı kesici etkisi başlar.

Tavsiyemiz: Ek diş sigortası dentolo ile %100'e varan maliyet geri ödemesi

Diş ağrısı, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olduğunun ilk işareti olabilir. Kendinizi yüksek diş masraflarından korumak için ek diş sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Örneğin, dentolo'nun (TESTSIEGER 2022, Stiftung Warentest) ek diş sigortası, aslında çok geç olsa bile, diş faturanızın %100'üne kadar size geri ödeme yapar.

Kendinizi dentolo'nun çok yönlü tasasız diş korumasına ikna edin:

 Yılda 2 profesyonel diş temizliği dahildir
 Dolgular, takma dişler (implantlar, kronlar, köprüler dahil) için %100'e varan geri ödeme
 18 yaşına kadar olan çocuklar için genel anestezi, %100 kaza sonucu ağızlık dahil ek hizmetler
 Kullanılmadığı takdirde aylık iptal
 Bekleme süresi yok - 1. günden itibaren hizmet
 Ücretsiz diş hekimi seçimi – Dentolo diş hekimleriyle daha da iyi performans

Sonuç: Diş ağrısı için ev ilaçları diş hekiminin yerini almaz

Bu ev ilaçları rahatlama sağlayabilir, ancak diş bakımı, reçeteli ilaçlar veya ağrı kesicilerin yerine geçmezler.

Şiddetli bir diş ağrınız varsa, bu ipuçları iyi bir ilk yardım önlemi olabilir, ancak yalnızca geçici olarak yardımcı olurlar. Bu nedenle, etkilenen diş veya diş etinin profesyonelce tedavi edilmesi için mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizden randevu almalısınız.