Diş ağrısına en iyi çözümler

929 Okunma

Yorum 0 Yorum
Tarih 18 Kas 2022

Diş ağrınız varsa, ağrıyı hafifletmenin yollarını bulmak önemlidir. Diş ağrıları bazen ağzınızda veya vücudunuzda daha ciddi bir sorun olduğunun işareti olabilir, bu nedenle bu semptomu yaşıyorsanız en kısa sürede bir diş hekimine görünün.

Diş ağrısına en iyi çözümler

Bölüm: 1. Ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres kullanın.

 1. Ağrı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres kullanın.
 2. Soğuk kompresi 20 dakika boyunca uygulayın, ardından çıkarın ve bölgenin kurumasını bekleyin.
 3. Dondurucuda soğutulmuş temiz bir bez veya havlu kullanın; doğrudan cilt üzerinde buz kullanmayın.
 4. Etkilenen bölgeye sıcak veya soğuk kompres uygulamak da diş ağrısı ağrısını ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir, bu yüzden bunları unutmayın!
 5. Kompresinizi her zaman ısınır ısınmaz değiştirin; çenenizin normal sıcaklığına dönmesine fırsat vermeden asla 20 dakikadan fazla açık bırakmayın (elektrikli soğutma pedi kullanmıyorsanız).

Bölüm: 2. Bir ağrı kesici alın

 1. Diş ağrınız varsa ve ağrı kesici almak istiyorsanız, ağrı kesicinin uykunuzu getirmediğinden emin olun.
 2. Ağrı kesiciler reçetesiz temin edilebilir. Ağrı kesiciler internetten veya eczaneden satın alınabilir. Bazıları süpermarketlerden de satın alınabilir!
 3. Antihistaminik içeren ağrı kesiciler diş ağrılarına yardımcı olabilir çünkü şişliği hafifletir ve ağzınızın etrafındaki bölgeye kan akışını azaltarak ağrıyı azaltırlar (bunu kılcal damarları daraltarak yaparlar). Satışta birçok farklı ağrı kesici türü vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak önemlidir, ancak Tylenol genellikle diş ağrısı ile kullanım için güvenli kabul edilir - analjezik özellikler (ağrı kesici özellikler) sağlamanın yanı sıra şişliği hafifletmeye yardımcı olan ibuprofen içerir.

Bölüm: 3. Ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın

Ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın

 1. Diş ağrınız varsa, ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalamak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, tuzun etkilenen bölgeyi geçici olarak uyuşturacak duyarsızlaştırıcı özelliklere sahip olmasıdır. Çözeltiyi hazırlamak için yarım bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz karıştırın ve ağrı geçene kadar günde üç kez yaklaşık 20 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın.
 2. Karanfil yağı 1800'lü yıllardan beri diş ağrısının yanı sıra diş eti iltihabı ve ağız kokusu gibi diğer ağız rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Karanfil yağı, topikal olarak uygulandığında ağrı kesici görevi gören öjenol içerir ya da zeytin veya hindistan cevizi yağı gibi yenilebilir bir yağda seyreltilerek ağızdan alınır ve semptomlar ortadan kalkıncaya kadar günde birkaç kez 30 saniye ila 1 dakika boyunca ağızda gezdirilir.

Bölüm: 4. Karanfil yağı kullanın

Karanfil yağı doğal bir ağrı kesicidir. Diş etlerine de uygulanabilir ve diş ağrısını uyuşturur. Ancak, karanfil yağı kullanılmadan önce seyreltilmelidir çünkü gözlerinize veya cildinizdeki diğer hassas bölgelere temas ederse ciddi yanıklara neden olabilir. Ağız ve boğazda tahrişe neden olabileceğinden karanfil yağını iki günden fazla üst üste kullanmayın.

Bölüm: 5. Etkilenen bölgeye nane veya çay ağacı yağı uygulayın

 1. Etkilenen bölgeye nane veya çay ağacı yağı uygulayın.
 2. Yağı doğrudan dişe veya diş eti çizgisine uygulamak için bir pamuklu çubuk veya pamuk top kullanın. Yutulması halinde zararlı olabileceğinden ağzınıza almaktan kaçının.
 3. Diş ağrınızda rahatlama hissedene kadar yağı birkaç saatte bir uygulayın. Ağrıdan tamamen kurtulmak ve gelecekteki alevlenmeleri önlemek için gün boyunca birkaç kez tekrar uygulamanız gerekebilir.

Bölüm: 6. Çekme adı verilen bir akupresür tekniği uygulayın

 1. Akupresür, diş ağrısını hafifletmek için kullanılabilecek bir tekniktir. Parmaklarınızla ya da akupresür matı adı verilen ve tüm sırtınıza aynı anda eşit basınç uygulayan bir alet yardımıyla vücudunuzdaki belirli noktalara basınç uygularsınız. Bu basıncı uyguladığınızda, sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olur ve genellikle baş ağrısı ve diğer kronik ağrı durumlarıyla bağlantılı olan boyun ve omuzlarınızdaki gerginliği azaltır.
 2. Akupresür, eğitimli profesyoneller tarafından doğru şekilde yapıldığında nispeten güvenlidir. Akupresür hakkında daha fazla bilgi edinmek veya yakınınızda eğitimli bir uygulayıcı bulmak istiyorsanız, Amerikan Oryantal Tıp Derneği'ne (AAOM) göz atın.
 3. Paket servisi: Diş ağrınız varsa ve bir diş hekimine gidemiyorsanız, ağrıdan kurtulmak için bu ipuçlarını deneyin
 4. Diş ağrınız varsa ve diş hekimine gidemiyorsanız, ağrıdan kurtulmak için bu ipuçlarını deneyin:
 5. Ağrıyı ve şişliği azaltmak için soğuk kompres kullanın. Bir bez veya havlunun içine buz koyun ve her seferinde 15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Şişlik geçene kadar bunu her gün iki kez yapın. Elinizin altında buz torbası yoksa, dondurucunuzdan bir torba donmuş sebze çıkarın ve her seferinde 15 dakika boyunca yüzünüze uygulamadan önce bir havluya sarın (bu yöntem aynı zamanda bölgenin uyuşmasına da yardımcı olacaktır).
 6. Bir ağrı kesici alın. İbuprofen veya asetaminofen, elinizde mevcutsa iyi seçeneklerdir; her ikisi de doktorunuzdan reçete almanıza gerek kalmadan reçetesiz olarak temin edilebilir. Dozaj talimatlarına uymanız önemlidir - "daha fazlası daha iyidir" diye düşündüğünüz için önerilenden fazlasını almayın. Gerekirse diş sağlığı konularını bilen birine danışın!

Final

Diş ağrılarının genellikle birden fazla şeyden kaynaklandığını unutmayın, bu nedenle ağrıdan kurtulmak için bu ipuçlarının tümünü denemeniz önemlidir. Hiçbiri işe yaramazsa veya herhangi bir sorunuz varsa, hemen diş hekiminize başvurun!