Zonklayan Diş Ağrısına İyi Gelen 8 Basit Yöntem

955 Okunma

Yorum 0 Yorum
Tarih 12 Eyl 2022

Zonklayan Diş Ağrısına İyi Gelen 8 Basit Yöntemi sizler için araştırdık. Sizde Gece diş ağrısına ne iyi Gelir diye düşünüyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.Ayrıca Evde diş ağrısına yapılabilecek en iyi yöntemlerdir.

Zonklayan Diş Ağrısına İyi Gelen 8 Basit Yöntem

Gece başlayan diş ağrısı ileri derecede çürümüş büyük işin iltihaplanmaya başladınız habercisidir. Diş hekimliğindeki en şiddetli ağrı tipi gece uyandıran diş ağrısıdır. Peki neden bu kadar çok ağrı oluyor ? ilerlemiş bir çürük pulpa dokusuna ulaştığında tedavi edilmediği takdirde pulpa dokusunda tamamına için atılan ve kök ucundan sızarak zamanla kemiğe yayılan bir iltihaba dönüşebilmektedir ve bu dönüşüm sonucunda bu bölgede ciddi bir iltihabı Reaksiyon oluşmaktadır.

Peki böyle bir durumla karşılaştığımızda neler yapabiliriz ? Öncelikli olarak mevcut bir çürük varsa ve içi gıda artık varsa mutlaka o bölgenin diş fırçası diş ipi veya ara fırçayla çok iyi temizlenmesi gerekir. Fırçalama işleminin ardından yarım su bardağı suyun içerisine kaynamış ılımış olursa bu daha iyi olur bir çay kaşığı bir tuzlu su gargara söyle bu ağrımasın büyük bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Çok şiddetli ağrı devam ediyorsa ve Ağrı'da herhangi bir azalma söz konusu değilse öyle bir durumda bir ağrı kesiciden edilebilmektedir Eğer ulaşabiliyor Sak ekibimize mutlaka kısa zamanda ulaşması gerekir Ama böyle bir durum söz konusu değilse ve yüzde bir şişlik de mevcutsa öyle bir durumda daha çok soğuk kompres önermekteyiz iltihap varlığında ve çok şiddetli bir ağrı durumunda kesinlikle sıcak pansuman yapılmamalıdır ya da ağrıyı gidermek amacıyla çürük dokusunun içerisine ağrı kesici gibi kolonyalı pamuk gibi zarar verecek etrafındaki bisikleti dokusunu tahriş edecek uygulamalardan kaçınmamız gerekir Çünkü bunlar ikinci bir ayet sebep vermektedir gece uyandıran bir Ağrı'nın arkasından mutlaka en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır.

 

Diş ağrısı nasıl geçer ? Evde uygulanabilir doğal yöntemler

 

Beklenmedik zamanda ortaya çıkan ve sizleri acı içerisinde uykunuzu bozan o diş ağrısını diş hekiminizden aldığınız randevunuza gidene kadar azaltıp diş ağrılarınızı azaltmak için doğal yöntemler arıyorsanız bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Evinizde zahmetsiz uygulayabileceğiniz bu yöntemler, destek alabileceğiniz gıda ve içecekler size geçici bir süreliğine de olsa bir rahatlama sağlayacaktır.

 

Diş Bakımı ( Diş fırçalama ve Diş ipi )

 

Diş ağrısı ortaya çıktığı anda yapmanız gereken ilk yöntem dişlerinizi dikkatlice fırçalamak ve hemen sonrasında diş ipi ile temizlemek olmalı. Çünkü diş ağrılarına sebep olan en bilinen dişlerin içerisinde kalan gıda artıkları. Fakat bu gıda artıklarından kurtulduğunuz anda diş ağrılarınız bitebilir. Fakat dişlerinizi fırçalarken fazla sert davranmamaya dikkat etmeli ve aynı şekilde diş ipini de hassas bir şekilde kullanın.

 

Eğer dişinizi fırçalarken diş etinizde kanama meydana geliyorsa en kısa sürede diş hekiminize danışmalı ve bunun sebeplerini ve gerekli tedavi yöntemlerini öğrenmelisiniz.

 

Tuzlu veya sirkeli su tedavisi

 

Diş ağrınızın asıl sebebi diş etlerinde veya dişlerinizde ortaya çıkan iltihaplanmalar ise veya bunlardan şüphe ediyorsanız diş hekiminize gidene kadar antiseptik özelliklere sahip olan evde bulabileceğiniz malzemelerden ek destek alabilirsiniz. Bunlardan önce de bildiğiniz üzere diş temizliği konusunda oldukça uzman olan sirke ve tuz çok önemlidir.

 

1 bardak oda sıcaklığındaki suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke veya 1 çay kaşığı tuz ekleyin, bir süre karıştırdıktan daha sonra ağız içerisinde ağrıyan bölgeye bol bir şekilde gargara yapın. Diş ağrınızın azaldığını göreceksiniz bu işlemi diş hekiminize randevu alana kadar belirli aralıklarla tedavinizi sürdürebilirsiniz.

 

Karbonat tedavisi

Bir önceki tedavi yöntemi olan tuzlu ya da sirkeli su tedavisine benzer olarak karbonat da iltihaplı ağız bölgesinin ağrısını azaltma konusunda çok başarılı olacak tedavi yöntemlerinden biri. Eğer o anda yaşadığınız evinizde karbonat var ise iki farklı yöntem ile uygulayabilirsiniz. Birincisi, 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edip bu su ile bol bol ağrı yapan ağız bölgenizi gargara yapabilirsiniz.

İkincisi yöntem ise direkt karbonatı ağrı yapan bölgenin üzerine bir tatlı kaşığı yardımı ile hafifçe koymak ve mümkün olduğu kadar yutmamaya çalışarak bir süre ağızda beklemek.Arkasından komple ağzınızı bol ılık su ile güzelce çalkalayabilirsiniz.

 

Buz Terapisi Tedavisi

Buz terapisi tedavi yöntemi çeşitli ağızda yara ve ağrı da etkili olmaktadır. Sonu gelmeyen bir diş ağrısı yaşamaktaysanız bir buz torbasını elinize alın, ağrı yapan dişin bulunduğu yanağınızda o bölgeye bu buz torbasını temiz bir bez ile kaplayarak üzerine koyun. Bu yöntem ile buzlar eriyene dek tedaviyi devam ettirin. Diş ağrınız yavaş yavaş kaybolacaktır.

 

Zerdeçallı su Tedavisi

Zerdeçal antienflamatuar özelliğine sahip olan , daha net belirtmek gerek ise vücüdunuzda oluşan iltihaplı ağız bölgenizin oldukça hızlı iyileşmesine destek olan bitkilerden birtanesi. Zerdeçalın bu keskin özelliğinden faydalanmak için tek yapılması gereken 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar toz zerdeçal ilave etmek ve hafifçe karıştırıp bu karışım ile ağız gargarası yapılmalıdır. İşte bu yöntem ile diş tedavi sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

 

Uyurken başınızı mümkün olduğu kadar dik tutma

 

Diş ağrısı geceleri oldukça ileri saatlerde ortaya çıktı ise ve en azından sabaha olana dek diş hekiminize ulaşamayacaksanız uyuduğunuzda başınızı mümkün olduğu kadar dik tutmalı ve vücüdünüzda dolaşan kanın ağrı yapan diş bölgelerine ulaşmasına engel olmaya çalışmalısınız. Direkt olarak yatay pozisyonda uyurken diş ağrısı vucuttaki kan dolaşımı sebebi ile kendisini daha çok ortaya çıkarırken başınızı dik bir pozisyona getirirseniz birazcık hafifleme yapacak ve size birazda olsa rahatlatacaktır.

 

Sarımsak Tedavisi

 

"Sonsuz mucize" olarak anılan ve birçok hastalık için "doğal antibiyotik" olarak tanımlanan sarımsak tabi ki diş tedavisinde etkili bir rol oynamakta. Ağızda koku yapar diye endişe etmeyin, diş ağrılarını ortadan kaldırmakta size en yardımcı olacak gıdalardan birisi. Bir diş sarımsağı alıp bıçak ile üzerinde kesikler açarak sulandırıp, arkasından ağrı yapan dişin etrafındaki bölgelere uygulayabilirsiniz. Eğer uygulama yaptığınız dişiniz sağlam ise bir diş sarımsağı direkt olarak yavaş hareketler ile çiğnemeniz oldukça etkili olacak.

Karanfil ve karanfil yağı tedavisi

Diş ağrısı başınıza geldiğinde akla ilk gelen isimlerden birtanesi tabiki karanfil. Çünkü karanfil ve karanfil yağı hem antibakteriyel ve ağrıyı uyuşturucu etkisi gösteriyor. Eğer evinizde var ise kurutulmuş karanfiller ile ağızınıza birkaç adet atıp çiğneme işlemi uygulayabilir ve acımsı bir tadı olan suyun ağrıyan dişinize ve ağrı olan dişin olduğu bölgelere doğru aktarılmasını sağlamalısınız. "Dişime zarar verir miyim ?" derseniz karanfilleri havan aleti ile küçülterek toz haline getirebilir ve ağrı yapan dişinizin olduğu bölgelere bir tatlı kaşığı yardımı ile uygulayarak bu şekilde bir süre bekletmelisiniz.

Fakat evinizde karanfil yağı var ise bu yağdan 1 bardak suyun içerisine 10 damla ilave edip bol bol gargara uygulayabilirsiniz.

 

Geçmiş olsun !